Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, участва в предаването на БТВ "Тази сутрин" на тема "Как България влиза в еврозоната и в новата година без бюджет".

Той заяви, че всички предстоящи технически неща, като плащания, ще могат да бъдат уредени в рамките на общата сума от акта, който ще приеме Народното събрание за преходния бюджет". И по-разумно би било да се изтегли бюджетът за догодина.

"Бюджетът представлява политика и отразява управляващото мислене, както и ангажиментите на партиите, които управляват. Предизборните програми са мандат и извън ангажиментите на извън предизборните програми, партиите няма какво да правят, освен да си измислят данъци", коментира г-н Дацов.

Той допълни, че в момента не е ясно дали няма да има правителство, защото има възможност да се състави такова и в последния момент на някой да му дойде нещо наум. "Могат и да приемат бюджета, въпреки че решават да отидат на избори, или да не го приемат".

Г-н Дацов потвърди заключенията от анализа на ФС , няма нищо необичайно държавата да влезе в нова година без приет бюджет и отбеляза, че това предизвика смут сред синдикатите.

„Да, бяха се нагодили някои неща, сега ще трябва да ги договарят отново. Ако щете и в рамките на шегата – губят много пари от това. Синдикалният данък, който взимат, е процент от доходите, тоест, не е едно и също дали ще скочи 12 или 5/6, но това е шега", каза той.

Според него е много по-добре да бъде изтеглен Бюджет 2026.

„Бюджетът си носи недостатъците, а страната има нужда от нови мерки",  подчерта г-н Дацов.

Цялото интервю можете да гледате на този линк:

https://btvnovinite.bg/predavania/tazi-sutrin/ljubomir-dacov-po-razumno-bi-bilo-da-se-iztegli-bjudzhetat-za-dogodina.html