Според него инфлацията през 2026 година ще е по-ниска

Симеон Дянков, председател на Фискалния съвет, участва в предаването на БНТ „Денят започва“ за преходът към еврото и бюджет 2026. Той заяви, че „ Преходът върви добре главно, защото банките от много отдавна са готови и очакват влизането в еврото от години. Политиците се забавиха. Както обикновено нашите политици правят промените в последния момент, а това води до изпускане на неща и в действителност законът дава възможност да се глобяват недобросъвестните търговци, но те могат да продължат да си държат тези цени“, коментира г-н Дянков.

По думите му голяма част от търговците вече са увеличили цените още преди да влезем в еврозоната. „Затова инфлацията от юли се вдигаше. Декември е първият месец, който се поуспокои. Тази година инфлацията ще е по-ниска от 2025  – някъде средно около 4%, вместо 5 - 5.5%. Това не е ефект, че сме в еврозоната и нещата са по-добри, а ефект, че търговците вече вдигнаха цените и няма да ги свалят независимо от глоби и нови закони", каза той.

Той прогнозира, че март месец все още страната няма да има редовен бюджет. Той очаква това да стане в средата на годината.

Служебен кабинет едва ли ще се заеме с тази задача, особено след лошия опит с последния служебен бюджет, който беше откровено несъстоятелен.

„До тогава вървим по стария бюджет плюс увеличението от 5% за държавните служители, които вчера се увеличиха. Защо 5% - защото инфлацията към декември е 5%.“

Според него това от една страна е успокоило държавните служители, но от друга е отворило дупка във възможностите за допълнителни проблеми с бюджета. Това увеличение струва около 430 млн. евро годишно – около 35 млн. евро месечно. Проблемът не е само сумата, а прецедентът.

В удължителен бюджет по закон не трябва да има нови разходи.

Той отново каза, че реалният дефицит вече е над 3%.

„И за миналата, и за тази година имаше удивително с „творческо счетоводство“, за да стигнем 3%. Успяхме да убедим Европа, тя също искаше да бъде убедена“, коментира г-н Дянков.

Според него е неизбежно да се преосмисли данъчно-осигурителния модел, но трябва да има публичен дебат и редовен кабинет за това.

Цялото интервю можете да гледате на този линк:

https://bntnews.bg/news/simeon-dyankov-prehodat-kam-evroto-varvi-dobre-1374279news.html