Темата на днешния форум е една от най-важните в държавното управление, подчерта заместник министър-председателят по икономическата и демографската политика Марияна Николова и допълни, че ефективността на използването на финансовите ресурси е от изключително значение, когато те са ограничени. Затова според нея едно от основните предизвикателства пред държавата е да определи кои публични услуги да предлага, сред тях кои са с по-висок приоритет и кои може да се възложат на частния сектор. Актуалността на въпроса как да постигнем повече с по-малко пари нараства, отбеляза Мариана Николова. Тя отчете повишението на цените на публичните услуги като здравеопазване, образование и транспорт, но също и все по-увеличаващите се разходи, обусловени от демографските фактори и климатичните промени.
Председателят на Фискалния съвет проф. Борис Грозданов посочи, че по основните критерии, определящи стабилността на публичните финанси България се намира на едно от челните места в Европейския съюз. По думите му страната ни губи позиции по отношение на ефективността на разходите в публичния сектор.
Членът на Фискалния съвет Любомир Дацов припомни, че въпросът за ефективността на бюджетните системи е поставен при първите опити за въвеждане на т.нар. програмно бюджетиране през 2001 г. Според него основен проблем е необходимостта от регламентация на системите за капиталово бюджетиране в Закона за публичните финанси.
В кръглата маса участваха още народни представители, председателят на Сметната палата Цветан Цветков, едни от най-изявените български експерти в сферата на финансите и икономиката, както и гости от Международния валутен фонд и Световната банка.
Презентации от събитието: