Д-р Десислава Калчева участва в предаването „Да обичаш науката", излъчено по радио „Алма Матер". В разговора тя представи ролята и задачите на Фискалния съвет, както и своята концепция за развитие на институцията. Обсъдени бяха ключови въпроси, свързани с фискалната децентрализация, както и възможностите за изграждане на мостове между академичните изследвания и практиката.

Какво е фискалната децентрализация на общините?
Фискалната децентрализация е процес, чрез който се прехвърлят повече финансови правомощия и отговорности от централната към местната власт. Това позволява на общините да управляват по-ефективно собствените си ресурси, да отговарят по-добре на нуждите на гражданите и да предлагат по-качествени публични услуги.

Какво прави Фискалният съвет?
Фискалният съвет е независим орган, който следи и оценява провежданата фискална политика в страната. Той има за цел да гарантира устойчивостта на публичните финанси, да предоставя експертни становища и препоръки по важни икономически въпроси и да допринася за прозрачността и ефективността на бюджетния процес.

Как науката, икономиката и общините работят заедно за подобряване на живота на хората?
Сътрудничеството между научната общност, икономическите експерти и местните власти е от ключово значение за устойчивото развитие. Чрез използването на данни, анализи и иновативни решения, научните изследвания могат да подпомогнат общините при вземането на по-добре информирани решения. Това води до по-ефективни политики, подобрена финансова устойчивост и реални ползи за местните общности и гражданите.

Цялото интервю можете да чуете на този линк:

https://www.youtube.com/watch?v=EWhybNjZhlg